24/04/2017 - Sesiunea informala dedicata carierei profesionale

Luni, 24 aprilie 2017, a avut loc prima sesiune informala dedicata carierei profesionale. In cadrul evenimentului au fost prezenti absolventi ai Facultatii de Chimie Aplicata si Stiinta Materialelor, de la toate specializarile de studii de licenta, care au discutat despre parcursul lor profesional de la absolvirea studiilor pana la zi, coreland cele prezentate cu pregatirea dobandita in anii de studii.

Pentru studenti, acest eveniment a reprezentat un bun prilej de a cunoaste mai concret ce inseamna profesia de inginer chimist si care este prima treapta in drumul realizarii profesionale, iar pentru cadrele didactice evenimentul a marcat bucuria reintalnirii cu tinerii pe care i-au format pentru o cariera si pentru viata.

Sesiunea informala dedicata carierei profesionale

Prof. dr. ing. Cristina ORBECI, Decanul Facultatii de Chimie Aplicata si Stiinta Materialelor, vorbind in cadrul evenimentului.

Sesiunea informala dedicata carierei profesionale

Prof. dr. ing. Horia IOVU, Prorector si Director al Scolii Doctorale a Universitatii POLITEHNICA din Bucuresti, vorbind in cadrul evenimentului.

Sesiunea informala dedicata carierei profesionale

Prof. dr. ing. Ioan CALINESCU, vorbind in cadrul evenimentului.

Sesiunea informala dedicata carierei profesionale

Conf. dr. ing. Daniela ISTRATI, Director al Departamentului de Chimie Organica "Costin NENITESCU", vorbind in cadrul evenimentului.

Sesiunea informala dedicata carierei profesionale

Liviu BORDEANU, absolvent al facultatii, promotia 1980, programul de studii "Tehnologie Chimica Organica", in prezent angajat la China TianChen Engineering Corporation.

Sesiunea informala dedicata carierei profesionale

Oana FRONOIU, absolventa al facultatii, promotia 2013, programul de studii de licenta "Stiinta si Ingineria Polimerilor", in prezent angajata la POLICOLOR S.A..

Sesiunea informala dedicata carierei profesionale

Mihaela Andreea MONCEA, absolventa al facultatii, promotia 2009, programul de studii de licenta "Stiinta si Ingineria Materialelor Oxidice si Nanomateriale", in prezent angajata la Institutul National de Cercetare-Dezvoltare pentru Protectia Mediului.

Sesiunea informala dedicata carierei profesionale

Constantin MUSCALU, absolvent al facultatii, promotia 2011, programul de studii de licenta "Ingineria si Informatica Proceselor Chimice si Biochimice", in prezent angajat la SIEMENS S.R.L..

Sesiunea informala dedicata carierei profesionale

Gabriel Sorin MUSTATEA, absolvent al facultatii, promotia 2009, programul de studii de licenta "Chimie Alimentara", in prezent angajat la Institutul National de Cercetare Dezvoltare pentru Bioresurse Alimentare.

Sesiunea informala dedicata carierei profesionale

Raluca RATIU, absolventa al facultatii, promotia 2013, programul de studii de licenta "Ingineria si Protectia Mediului in Industria Chimica si Petrochimica", in prezent angajata la Danone Romania.