Ceremonia de decernare a titlului de Doctor Honoris Causa al Universitatii POLITEHNICA din Bucuresti, profesorului Efstratios PISTIKOPOULOS

Joi, 04/09/2014, a avut loc, la sala Senatului Universitatii POLITEHNICA din Bucuresti, ceremonia de decernare a titlului de Doctor Honoris Causa al Universitatii POLITEHNICA din Bucuresti, profesorului Efstratios PISTIKOPOULOS de la Imperial College London. Profesorul PISTIKOPOULOS este membru al Royal Academy of Engineering, detinator al unor premii prestigioase, autor a peste 200 de articole stiintifice in reviste ISI, citate de peste 5500 de ori, cu un indice Hirsch de 38 si o autoritate de prestigiu mondial in ingineria sistemelor de proces."

Inceputul ceremoniei. De la stanga la dreapta: Prof. Ioan CALINESCU, Decanul Facultatii de Chimie Aplicata si Stiinta Materialelor, Prof. Catinca SECUIANU, Prodecan al Facultatii de Chimie Aplicata si Stiinta Materialelor, Prof. Efstratios PISTIKOPOULOS, Prof. Horia IOVU, Prorector / Director al Scolii Doctorale a Universitatii POLITEHNICA din Bucuresti, Acad. Maria ZAHARESCU, membru al Institutului de Chimie Fizica al Academiei Romane "Ilie MURGULESCU", Prof. Iulian RIPOSAN, Cancelar al Universitatii POLITEHNICA din Bucuresti.

Intonarea imnului "De Brevitate Vitae (Gaudeamus Igitur)".

Prof. Horia IOVU deschizand ceremonia.

Prof. Iulian RIPOSAN, cancelar al Universitatii POLITEHNICA din Bucuresti, prezentand discursul de Laudatio.

Prof. Efstratios PISTIKOPOULOS, facand prezentarea de raspuns la Laudatio.

Prof. Efstratios PISTIKOPOULOS devenind membru al Senatului Universitatii POLITEHNICA din Bucuresti, prin primirea insemnelor universitatii: roba, toca si diploma de onoare.

Prof. Efstratios PISTIKOPOULOS fiind felicitat de catre Prof. Horia IOVU pentru primirea titlului de Doctor Honoris Causa.

Prof. Efstratios PISTIKOPOULOS semnand in Cartea de Onoare a Universitatii POLITEHNICA din Bucuresti.