Ceremonia de decernare a titlului de Doctor Honoris Causa al Universitatii POLITEHNICA din Bucuresti domnului Rafiqul GANI

Vineri, 31 octombrie 2014, a avut loc, in amfiteatrul AN010 "Radu VOINEA" din Universitatea POLITEHNICA din Bucuresti, ceremonia de decernare a titlului de Doctor Honoris Causa al Universitatii POLITEHNICA din Bucuresti, domnului Rafiqul GANI, distins profesor din cadrul Departamentului de Inginerie Chimica si Biochimica de la Danmarks Tekniske Universitet (DTU) si presedintele al European Federation of Chemical Engineering (EFCE).

Domnul Rafiqul GANI, prezentand lucrarea "Achieving More Sustainable Solutions Through Process Intensification".

Intonarea imnului "De Brevitate Vitae (Gaudeamus Igitur)". De la stanga la dreapta: prof. dr. ing. Iulian RIPOSAN, Cancelar al Universitatii POLITEHNICA din Bucuresti, prof. dr. ing. Horia IOVU, Prorector si Director al Scolii Doctorale a Universitatii POLITEHNICA din Bucuresti, domnul Rafiqul GANI, prof. dr. ing. Ioan CALINESCU, Decanul Facultatii de Chimie Aplicata si Stiinta Materialelor si prof. dr. ing. Valentin PLESU.

Prof. dr. ing. Iulian RIPOSAN, cancelar al Universitatii POLITEHNICA din Bucuresti, prezentand discursul de Laudatio.

Prof. dr. ing. Ioan CALINESCU, vorbind in cadrul ceremoniei.

Prof. dr. ing. Valentin PLESU, vorbind in cadrul ceremoniei.

Domnul Rafiqul GANI, prezentand discursul de multumire.

Domnul Rafiqul GANI, devenind membru al Senatului Universitatii POLITEHNICA din Bucuresti, prin primirea insemnelor universitatii de la prof. dr. ing. Horia IOVU.

Prof. dr. ing. Horia IOVU si domnul Rafiqul GANI.

Domnul Rafiqul GANI, semnand in Cartea de Onoare a Universitatii POLITEHNICA din Bucuresti.