A X-a editie a Simpozionului National "Educatie pentru un mediu curat"

Membrii Science Shop-ului InterMEDIU Bucuresti din cadrul Departamentului de Chimie Analitica si Ingineria Mediului, Casa Corpului Didactic din Bucuresti, Societatea de Chimie din Romania si Centrul de Transfer Tehnologic al Universitatii POLITEHNICA din Bucuresti, au organizat in perioada 15-16 noiembrie 2014, la Biblioteca Universitatii POLITEHNICA din Bucuresti, a X-a editie a Simpozionului National "Educatie pentru un mediu curat", eveniment la care au participat cadre didactice universitare si studenti din Facultatea de Chimie Aplicata si Stiinta Materialelor, cadre didactice din invatamantul preuniversitar si elevi.

In cadrul evenimentului a avut loc o sesiune a studentilor si profesorilor din invatamantul preuniversitar, precum si o sesiune rezervata elevilor. Ambele sesiuni au cuprins prezentari de lucrari, concursuri de postere si concursuri de machete. Programul complet al evenimentului este disponibil aici.

A X-a editie a Simpozionului National Educatie pentru un mediu curat

Prof. dr. ing. Rodica STANESCU vorbind la deschiderea evenimentului.

A X-a editie a Simpozionului National Educatie pentru un mediu curat

Prof. dr. ing. Cristina COSTACHE vorbind la deschiderea evenimentului.

A X-a editie a Simpozionului National Educatie pentru un mediu curat

Studentii Florentina-Ariana IVANCIU si Iuliana IFTIMIA prezentand lucrarea "Insula de deseuri din Pacific".

A X-a editie a Simpozionului National Educatie pentru un mediu curat

Studentii Daniela ZAHAROIU, George RIZEA si Alexandru Costin BORCAN prezentand lucrarea "Aplicatii ale cromatografiei de gaze in determinarea unor poluanti din ape".

A X-a editie a Simpozionului National Educatie pentru un mediu curat

Prof. dr. ing. Rodica STANESCU, conf. dr. ing. Claudia Maria SIMONESCU, s. l. dr. ing. Annette Madelene DANCILA si prof. dr. ing. Cristina COSTACHE, jurizand in cadrul concursului de postere.

A X-a editie a Simpozionului National Educatie pentru un mediu curat

De la stanga la dreapta: prof. Irina VASILESCU de la Scoala Gimnaziala "Hamburg" din Bucuresti, Vergilica MICESCU de la Fundatia GIIF, prof. Crina STEFUREAC de la Colegiul National "Mihai Bravu" din Bucuresti, prof. Florica PARAGINA de la Casa Corpului Didactic, prof. Felicia HUIDES de la Colegiul Tehnic "Costin D. Nenitescu" din Bucuresti, prof. Nicolae MICESCU de la Colegiul National "Barbu Stirbei" din Calarasi, prof. Mariana Lili BADEA de la Colegiul National "Iulia Hasdeu" din Bucuresti, prof. Carmen PETREANU de la Scoala Gimnaziala "Marin Preda" din Pitesti si prof. Liliana PAUL de la Liceul Tehnologic "Sf. Pantelimon" din Bucuresti.