Ceremonia de decernare a titlului de Doctor Honoris Causa al Universitatii POLITEHNICA din Bucuresti domnului Bogdan C. SIMIONESCU

Vineri, 18 marie 2016, a avut loc, in Sala SenatuluiĀ Universitatii POLITEHNICA din Bucuresti, ceremonia de decernare a titlului de Doctor Honoris Causa al Universitatii POLITEHNICA din Bucuresti, domnului Bogdan C. SIMIONESCU, de la Institutul de Chimie Macromoleculara "Petru Poni" din Iasi, vicepresedinte al Academiei Romane. Titlul a fost acordat in urma propunerii formulate de reprezentantii Facultatii de Chimie Aplicata si Stiinta Materialelor.

Intonarea imnului "De Brevitate Vitae (Gaudeamus Igitur)". De la stanga la dreapta: prof.dr.ing. Nicolae TAPUS, Vicepresedinte al Senatului Universitatii POLITEHNICA din Bucuresti, prof. dr. ing. Horia IOVU, Prorector si Director al Scolii Doctorale a Universitatii POLITEHNICA din Bucuresti, prof. dr. ing. Anton HADAR - Vicepresedinte al Senatului Universitatii POLITEHNICA din Bucuresti, prof. dr. ing. Ionel Valentin VLAD, Presedintele Academiei Romane, prof. dr. ing. Ecaterina ANDRONESCU, Presedintele Senatului Universitatii POLITEHNICA din Bucuresti, domnul Bogdan C. SIMIONESCU, prof. dr. ing. Mihnea COSTOIU, Rector al Universitatii POLITEHNICA din Bucuresti, prof. dr. ing. Tudor PRISECARU, Prorector al Universitatii POLITEHNICA din Bucuresti, prof. dr. ing. Claudia POPESCU, Prorector al Universitatii POLITEHNICA din Bucuresti si prof. dr. ing. Iulian RIPOSAN, Cancelar al Senatului Universitatii POLITEHNICA din Bucuresti.

Prof. dr. ing. Ecaterina ANDRONESCU, vorbind in deschiderea ceremoniei.

Prof. dr. ing. Mihnea COSTOIU, tinand discursul de Laudatio.

Domnul Bogdan C. SIMIONESCU, devenind membru al Senatului Universitatii POLITEHNICA din Bucuresti, prin primirea insemnelor universitatii de la prof. dr. ing. Mihnea COSTOIU.

Domnul Bogdan C. SIMIONESCU, tinand discursul de multumire.

Domnul Bogdan C. SIMIONESCU, semnand in Cartea de Onoare a Universitatii POLITEHNICA din Bucuresti.