Participarea Facultatii de Chimie Aplicata si Stiinta Materialelor la "Noaptea Cercetatorilor"

Pe data de 30 septembrie 2016, a avut loc in Piata Universitatii din Bucuresti, evenimentul "Noaptea Cercetatorilor", eveniment la care au participat si studenti si cadre didactice din Facultatii de Chimie Aplicata si Stiinta Materialelor. "Noaptea Cercetatorilor" este un eveniment desfasurat anual in peste 300 de orase din Europa. Anul acesta, in Romania, "Noaptea Cercetatorilor" a avut loc in Alba Iulia, Arad, Bacau, Brasov, Bucuresti, Constanta, Cugir, Deva, Galati, Iasi, Oradea, Piatra Neamt, Sibiu, Suceava, Targoviste, Tulcea si Zalau.

In cadrul standului facultatii au fost expuse rezultate reprezentative ale activitatii de cercetare, starnind interesul vizitatorilor pentru o cariera de inginer chimist. De asemenea, au fost realizate cateva experimente distractive, in scopul familiarizarii publicului larg cu lumea tainica a chimiei, si anume:
• Pasta de dinti pentru elefanti;
• Kebab din baloane;
• Lava lamp;
• Indicatori naturali din varza rosie.

Oamenii din spatele experimentelor au fost voluntarii din cadrul organizatiilor studentesti Asociatia Studentilor Chimisti POLI si Sectia Tinerilor Chimisti din cadrul Societatii de Chimie din Romania: Ionela Andreea NEACSU, Andrada ALECU, Alexandra ALECU, Adrian Alexandru PIRVAN, Vladimir Lucian ENE, Robert TINCU, Anca Elena COSTEA, Denisa CROITORU, Cristina PATRASCU, Mircea NECULA si Cristiana CONSTATIN.

Participarea Facultatii de Chimie Aplicata si Stiinta Materialelor la Noaptea Cercetatorilor

Andrada ALECU, Ionela NEACSU si Robert TINCU – Prezentare generala a standului.

Ionela NEACSU – Experimentul "Kebab din baloane".

Anca COSTEA, Alexa ALECU, Ionela NESCSU – Experimentul "Kebab din baloane".

Anca COSTEA, Cristiana CONSTANTIN, Ionela NEACSU – Experimentul "Kebab din baloane".

Experimentul "Pasta de dinti pentru elefanti".

Experimentul "Pasta de dinti pentru elefanti".

Robert TINCU, Cristiana CONSTANTIN – Prezentare generala a standului.

Anca COSTEA – Experimentul "Indicatori naturali din varza rosie".

Andrada ALECU – Experimentul "Lava lamp".

Alex PIRVAN, Cristina PATRASCU – Invitand vizitatori la stand.

Cristiana CONSTANTIN, Anca COSTEA si Denisa CROITORU la standul Universitatii POLITEHNICA din Bucuresti.

Ionela NEACSU – Experimentul "Lava lamp".

Anca COSTEA, Ionela NEACSU, Vladimir ENE – Experimentul "Pasta de dinti pentru elefanti".

Robert TINCU – Experimentul "Indicatori naturali din varza rosie".